Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 500K Reverse Audio (RV16AF-41-15R1-C500K-30H4)
This Alpha 500K Reverse Audio potentiometer is a two-in-one, good in a breadboard or with a panel. It's a unique reverse audio taper 500K ohm potentiometer. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a breadboard or perfboard.
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Product image 4
    Product image 5
    Product image 6
    Description
    Resources
    • Datasheet
      Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 500K Reverse Audio (RV16AF-41-15R1-C500K-30H4) | The Pi Hut