Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount (20K "W" TS Tone - RV16AF-41-15R1)
This Alpha 20K "W" TS Tone potentiometer is a two-in-one, good in a breadboard or with a panel. It's a funky W TS Tone taper 20K ohm potentiometer. A W taper is pretty unique and is reverse audio log up to the midpoint and regular audio log after that, sometimes these are called 'G' taper. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a breadboard or perfboard.
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    -70%
    Product image 4
    Product image 5
    Product image 6
    Description
    Resources
    • Datasheet
      Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount (20K "W" TS Tone - RV16AF-41-15R1) | The Pi Hut