  • DFRduino Pro Mini V1.3(8M3.3V328) x1
-70%
DFRduino Pro Mini V1.3 - Arduino Pro Mini Compatible [Discontinued]
Product image 1
Product image 2
Description
The 3.3V DFduino Pro Mini 8Mhz (Arduino Pro Mini Compatible) is a microcontroller board based on the ATmega328. It is a 3.3V DFduino running the 8MHz bootloader (select 'Arduino Duemilanove w/ 328' within the Arduino software).
1. FTDI Basic Breakout 3.3/5V (Arduino Compatible)
2. USB Serial Light Adapter (Arduino Compatible)
Specification
  • DC input 3.3V up to 8V(power supply from the RAW pin)
  • DC input 3.3v(from VCC pin)
  • Bootloader: Arduino Pro/Pro Mini (3.3V, 8Mhz) w/ Atmega328
  • 3.3V regulator
  • Max 150mA output
  • ATmega328 running at 8MHz with external resonator (0.5% tolerance)
  • Low-voltage board needs no interfacing circuitry to popular 3.3V devices and modules (GPS, accelerometers, sensors, etc)
  • USB connection off board
  • Supports auto-reset
  • Over-current protected
  • Reverse polarity protected
  • Onboard Power and Status LEDs
  • Size:0.7x1.3" (18x33mm)