Adafruit HUZZAH32 – ESP32 Feather Board (pre-soldered)
This version of the ESP32 Feather comes with plain 0.1" headers already soldered in so its ready for instant gratification and Feather fun!
Here are specifications from Espressif about the ESP32:
  • 240 MHz dual core Tensilica LX6 microcontroller with 600 DMIPS
  • Integrated 520 KB SRAM
  • Integrated 802.11b/g/n HT40 Wi-Fi transceiver, baseband, stack and LWIP
  • Integrated dual mode Bluetooth (classic and BLE)
  • 4 MByte flash include in the WROOM32 module
  • On-board PCB antenna
  • Ultra-low noise analog amplifier
  • Hall sensor
  • 10x capacitive touch interface
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 3 x SPI (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 2 x I2C (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • PWM/timer input/output available on every GPIO pin
  • OpenOCD debug interface with 32 kB TRAX buffer
  • SDIO master/slave 50 MHz
  • SD-card interface support
Technical Details
Revision History:
  • As of June 21, 2017 we are now shipping with the Rev 1 silicon hardware inside the ESP32 module.
Product Dimensions: 50.0mm x 23.0mm x 15.6mm / 2.0" x 0.9" x 0.6"
Product Weight: 8.4g / 0.3oz
Description
  • Integrated 520 KB SRAM
  • On-board PCB antenna
  • Hall sensor
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • SDIO master/slave 50 MHz
  • SD-card interface support
Technical Details
Revision History: