Adafruit HUZZAH32 – ESP32 Feather Board
Here are specifications from Espressif about the ESP32:
  • 240 MHz dual core Tensilica LX6 microcontroller with 600 DMIPS
  • Integrated 520 KB SRAM
  • Integrated 802.11b/g/n HT40 Wi-Fi transceiver, baseband, stack and LWIP
  • Integrated dual mode Bluetooth (classic and BLE)
  • 4 MByte flash include in the WROOM32 module
  • On-board PCB antenna
  • Ultra-low noise analog amplifier
  • Hall sensor
  • 10x capacitive touch interface
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 3 x SPI (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 2 x I2C (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • PWM/timer input/output available on every GPIO pin
  • OpenOCD debug interface with 32 kB TRAX buffer
  • SDIO master/slave 50 MHz
  • SD-card interface support
Technical Details
Revision History:
  • As of June 21, 2017 we are now shipping with the Rev 1 silicon hardware inside the ESP32 module.
Product Dimensions: 51.0mm x 22.7mm x 7.3mm / 2.0" x 0.9" x 0.3"
Product Weight: 6.8g / 0.2oz
-70%
Product image 4
Product image 5
Description
  • Integrated 520 KB SRAM
  • On-board PCB antenna
  • Hall sensor
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • SDIO master/slave 50 MHz
  • SD-card interface support
Technical Details
Revision History: