4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030)
For precise monitoring and control, the module allows AB pulse encoder signals to accurately detect the motor’s motion state and position. It also integrates INA199 power monitoring to continuously observe the voltage and current, making sure the motor operates within a safe power range. Additionally, the module features an onboard power input switch that supports both DC 5V and external DC 6-12V inputs, catering to various power needs.
Features
  • 4 channel-coded motor drive
  • AB Pulse signal input
  • Duty cycle, absolute position positioning, speed adjustment control mode
  • I2C communication mode
  • Power supply current and voltage monitoring
Specifications
Coded motor drive IC BL5617
Supported maximum current 3.0A
Power 10W Max
External DC power source 6-12V
I2C communication address 0x24
Operating temperature 0-40°C
Product Size 54 x 54 x 13.1mm
Package Size 94 x 67 x 25mm
Product Weight 15.9g
Package Weight 46.4g
Resources
  • Product Wiki
  • BL5617 Datasheet
Package Contents
  • 1x 4-Channel Encoder
  • 1x DC5521 Female To XT30 Female Cable
  • 4x KF2510-2P 100mm
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
Features
  • 4 channel-coded motor drive
  • AB Pulse signal input
  • I2C communication mode
Specifications
Coded motor drive IC BL5617
Supported maximum current 3.0A
Power 10W Max
External DC power source 6-12V
I2C communication address 0x24
Operating temperature 0-40°C
Product Size 54 x 54 x 13.1mm
Package Size 94 x 67 x 25mm